AGROTRON - NOVÁ ŘADA TRAKTORŮ DEUTZ-FAHR V PODOBĚ 11 TYPŮ TRAKTORŮ S VÝKONEM OD 50 kW (68k) DO 107 kW (145k)

Koncepce příštího tisíciletí v konstrukci AGROTRONa byla zaměřena na: ekonomiku, kvalitu, ergonomii a ekologii. Konstrukční řada AGROTRON je koncipovaná jako stavebnicová technologie. Díky tomuto si zákazník může zvolit takový traktor, který odpovídá jeho finančním možnostem.

Traktory jsou vybaveny zcela novými kapalinou chlazenými 4-6ti válcovými vznětovými DEUTZ-motory o objemu 3198 - 7146 cm3 o výkonu 68 - 145k. Všechny motory jsou vybaveny turbodmychadlem, některé ještě dochlazováním stlačeného vzduchu. Motory nemají klasické vstřikovací čerpadlo; do každého válce je palivo vstřikováno pomocí vlastní vstřikovací jednotky, poháněné přímo od vačkového hřídele. Tímto je dosažena daleko větší přesnost v oblasti dávkování paliva a tím i vyšší výkonnost a ekonomika motorů. Maximální točivý moment (Mmax) je dosahován v širokém rozmezí otáček motoru - n = 1725 - 1380 1/min, jeho nárůst oproti jmenovitému točivému momentu je v průměru 32 %. V průběhu maximálního točivého moment je dosahováno 98 % jmenovitého výkonu měřeného při otáčkách 2300 1/min. Konstantní výkon v úrovni jmenovitého výkonu je dosahován při otáčkách - n = 2300 - 19001/min. Při poklesu otáček o n = 400 1/min. oproti jmenovitým otáčkám - n = 2300 1/min. dochází k převýšení výkonu oproti jmenovitému výkonu o 15 %. Záběrový točivý moment při otáčkách - n = 1000 1/min dosahuje úroveň 112 -120 % ve srovnání s jmenovitým točivým momentem. Výkonové charakteristiky motorů, emisní hodnoty dosahují parametry, které jsou v uvedené výkonové řadě ojedinělé.


Traktory AGROTRON lze na přání vybavit 2-mi typy převodovek od fy ZF. Jedná se o klasickou plně synchronizovanou mechanickou převodovku s typovým označením SYNCHROSPLIT s 30-ti rychlostmi vpřed a 10-ti vzad včetně skupiny plazivých rychlostí. 2 varianta převodovek představuje u 6-ti válcové řady AGROTRONa 4-násobný POWERSHIFT (řazení pod zatížením) se 24 rychlostmi dopředu i dozadu včetně skupiny plazivých rychlostí se 40 rychlostmi dopředu i dozadu. Všechny převodové stupně jsou jemně odstupňované, 50 % rychlostních stupňů se nachází v oblasti pracovních rychlostí traktoru.


Pomocí 3 typů předních náprav od fy ZF je u AGROTRONa zabezpačen optimální přenos tažné síly od motoru na podložku. Nejvyšší technickou úroveň představuje náprava s lamelovou uzávěrkou diferenciálu se 100 % účinností ovládaná elektronicky - v závislosti na úhlu natočení předních kol, pojezdové rychlosti a prokluzu (systém ASM). Poloměr otáčení bez použití brzd u AGROTRONa 4,6 resp. 4,95 m. Na přání je možné AGROTRONa vybavit odpruženou přední nápravou s maximální pojezdovou rychlostí 40 resp. 50 km/hod.


AGROTRON je vybaven výkonnou hydraulikou o zvedací síle na zadních táhlech u 6-ti válcových typů 9240 kp a na předních ramenech 3000 kp. Pomocí 4 přídavných hydraulických okruhů se zpětným chodem a s křížovou ovládací pákou v kabině lze efektivně ovládat několik pracovních funkcí na připojených nářadích. Pomocí Load - Sensing systému je v celém hydraulickém okruhu traktoru optimalizován tlak a průtokové množství oleje. Tímto se snižují reakční časy a prodlužuje se celková životnost hydrauliky. Elektronický regulační systém Agrotronic hD mimo běžných funkcí elektronické hydraulické regulace navíc reguluje prokluz, tlumí kmity při vyšší rychlosti na připojených nářadích a udržuje konstantní vzdálenost hydraulických ramen od povrchu půdy. AGROTRON disponuje 4-mi úrovněmi otáček zadního vývodového hřídele - 540, 750, 1000, 1400 (1/min.).

Z kabiny AGROTRONa je dosaženo 90 % okolního výhledu (tzv. globální výhled). Zkosená kapota umožňuje perfektní výhled dopředu traktoru a boční zúžení stran ke kabině zajišťuje dobrý výhled mezi přední a zadní kola traktoru. Rovněž umístění výfuku nahoře v místě pravého okraje kabiny nezabraňuje volnému výhledu řidiče. Veškeré ovládací páky jsou dobře ergonomicky rozmístěny. Na přání je možné traktor dovybavit otočnou sedačkou o 180o vlevo. Celkový design traktoru je zcela ojedinělý a souvisí s traktorovou technologií příštího tisíciletí.