Velká novinka firmy Deutz-Fahr čeká za dveřmi

V rámci koncernu s firmou SAME je společnost Deutz-Fahr první, která se prezentuje traktory s plynulým systémem pohonu. První stroje nové řady AGROTRON TTV byly vyrobeny v malém množství již v dubnu roku 2000. Tato série, která využívá všechny prvky komfortu a kvality zpracování nové řady MK3, je vybavována převodovkou ZF s větvením výkonu.

Hlavní přínos má spočívat ve velice jednoduchém přizpůsobení rozdílným provozním podmínkám. Systém je tvořen válci mechanického řazení, běžnou hydrostatickou jednotkou a reverzační převodovkou. Mechanické řazení využívá čtyř sad planetových kol a odpovídajících lamelových spojek. Jejich moderní provedení má šetřit stroj i obsluhu. Hydrostatická větev má při přenosu sil na nápravu u této převodovky menší podíl, než mechanická. Tím má být zaručena vysoká účinnost. Ta je podporována i stálou koordinací práce motoru s činností převodovky systémem TTV-Powermanagement, řízeným elektronickou sítí CANBUS. Zvláště výhodná je tato konstrukce u tahově náročných prací, jako je např. orba nebo příprava půdy. Výrobce deklaruje vysokou spolehlivost a dlouhou životnost, což jsou u těchto převodovek velmi důležité faktory. Navíc systém umožňuje rychlou reverzaci v celém rozsahu, ovládanou pouhým stiskem tlačítka v kabině. Je možné, že v budoucnosti bude výrobce nabízet pro traktory TTV na přání i reverzní řízení.
Řízení pojezdu je soustředěno do multifunkční opěrky pravé ruky v systému PowerCom V.

Nabízí tak obsluze vysokou úroveň komfortu práce. Především musí řidič zvolit mezi manuálním a automatickým režimem – stiskem tlačítka. Manuální ovládání znamená regulaci rychlosti jízdy pákou pojezdu, při zvolených otáčkách motoru a vývodového hřídele. Při automatickém režimu přebírá tento úkol převodovka a řidič využívá pouze „pojezdový pedál“ pro případné změny rychlosti. Během jízdy jsou otáčky motoru pohotově a plynule přizpůsobovány provozním podmínkám. Pro nejpoužívanější způsoby využití jsou přizpůsobeny 4 jízdní rozsahy : 0-5 km/h, 0-10 km/h, 0-20 km/h a 0-50 km/h.

Traktory TTV jsou tedy kromě orby vhodné i např. k ochraně rostlin nebo k dopravě. Pro usnadnění údržby bylo vyvinuto nové tvarování kapoty motoru.
Jako i ostatní bezstupňové převodovky integruje také tato funkci Tempomat. Do paměti je možné uložit pro různé činnosti určité hodnoty rychlostí.
Zatím zahrnuje řada TTV tři typy s maximálními výkony motoru 130, 145 a 155 k, vyráběné v továrně firmy Deutz-Fahr v Lauingenu. Jsou označovány jako AGROTRON TTV 1130, 1145 a 1160. Budou vyráběny ve verzi s nejvyšší rychlostí 40 nebo 50 km/h. Odpružení přední nápravy a kabiny bude dodáváno sériově (50 km/h) nebo na přání (40 km/h). Veřejnosti bude tato novinka slavnostně prezentována během veletrhu SIMA 2001 v Paříži.